Za Vinsko kletjo Gorška Brda naj bi bila, kot povedo ob njenem letošnjem zaključku, šestdeseta trgatev. Kar ni povsem točno. Če dosedanje trgatve preštejemo, pridemo namreč do ene več. Ker tista prva pred šestdesetimi leti tudi šteje. A ne bomo malenkostni. Vemo, kaj želijo povedati: šestdeset let. In to drži.
ki pa z rebulo in današnjim vinom Motnik nima neposredne povezave.
Tri starejše rebule, ponujene v arhivski kleti, so bile logično nadaljevanje in lep zaključek dogajanja. S tem da na nam je bilo iz karaf v kozarce ponujeno tudi najstarejše vino v kleti, spet rebula, a stara šestdeset let. Toliko kot klet. Tista prva trgatev. Ali enainšestdeseta, če štejemo nazaj. Da so nam (in sebi) lahko odprli tri steklenice, je bilo treba prej odrezati pred njimi navarjeno rešetko. »Na obisk v klet pride marsikdo, včasih se spije tudi kozarec več, in takrat se lahko porodijo nevarne ideje,« hudomušno pojasnjuje direktor kleti Silvan Peršolja razloge za rešetko brez ključavnice. Ni treba mnogo domišljije, da razumemo.
Radovednost je ob pogledu na litrce, še vedno začepljene s takratnimi kratkimi plutastimi zamaški, večja od pričakovanj. O samem vinu ne vemo dosti. Alkohol, kisline in podobne tehnikalije je seveda moč izmeriti, morda so jih, a to, ko smo imeli vino v ustih, pravzaprav ni nikogar zanimalo. Enolog Darinko Ribolica je s kozarcem v roki na glas razmišljal, da je pri pridelavi verjetno bila posredi tudi maceracija. Drugi se večinoma nismo trudili ugibati. Šestdeset let stara rebula, ki zanesljivo ni bila mišljena za pitje v današnjem času, je namreč še vedno dobro vino. Brez težav je po grlu stekel več kot zgolj vljudnosten požirek.
In tako se je obeleževanje šestdesetletnice Kleti Brda izcimilo v resničen poklon rebuli. Seveda namenoma, a s to njihovo prvo rebulo na srečo malce tudi po sreči.
– – –
Prispevek je bil objavljen v reviji Vino, št. 4/2017.
Komentiraj