Ana Roš: Danes Kuham
Kot otrok sem oboževala knjige. Ko je ob večerih oče z glasnim cmok poljubom na lice ugasnil luč v moji sobi, se je moj dan pravzaprav šele začel. Globoko pod prešito odejo se je v soju čelne svetilke odvijal moj, samo moj sanjski svet. Danes sem odrasla in stolpnica knjig ob moji postelji se samo viša in veča. Ne berem več, ne pišem, ne sanjam ali gradim gradov v oblakih. Danes kuham.
Kaj pa zdaj?
Ob silno povečanem turističnem obisku in vedno odmevnejših priznanjih vrhunskim slovenskim gostincem smo se vprašali, ali je to že vrh naše kulinarike ali lahko gremo še korak naprej. Imamo dovolj znanja, volje in podpore, da na visokem valu vztrajamo še nekaj let in iz Slovenije naredimo destinacijo celovitih storitev za zahtevnejše gastronomske turiste?
Visoko: Movia
»GRE ZA NOVE PROSTORE OKUSOV« Tako napove Aleš, ko se meniva o pomenu Velikega belega in rdečega za njegovo posestvo. Da bi bolje razumel to novo sintagmo, ga prosim, naj jo malo podrobneje razloži …
1917: Najstarejše vino v najstarejšem mestu
Na vprašanje, koliko steklenic Zlate trte 1917 še hrani Ptujska klet, ne moremo postreči s točnim dogovorom. Direktor Ptujske kleti Vinko Mandl lakonično odgovarja, da manj kot sto, točno število je poslovna skrivnost …
Prva penina
S kakšno nonšalantno lahkotnostjo se zgodi, da celo domači vinski poznavalci (?) mirno izustijo kakšno pametno o »avstralskih, francoskih ali slovenskih peninah«. Raba tega pojma je v naštetih primerih tako popolnoma zmotna, napačna in protizakonita, da se celo postavi navidezna dilema …
2 × 7 najboljših kraških
Kras je s 575 hektarji vinogradov po eni strani ime našega najmanjšega vinorodnega okoliša, po drugi pa splošno ime za tak svet kjer koli na zemeljski obli. Beseda kras v misli prikliče pršut, kamen, rdečo prst terrarosso, borovce, morda burjo in zanesljivo še kaj, seveda vino. Teran, vitovsko, malvazijo …
Home of Rebula *
Domača javnost nikakor ni bila prvi cilj dogajanja, ki so ga konec avgusta pripravili vidni briški vinarji z obeh strani meje. Pri tem je bil pogoj za udeležbo italijanskih rebulistov menda ta, da imajo vinograde (tudi) na naši strani. Tako je bila izbira promocijskega jezika verjetno bolj ali manj pragmatična tehnikalija, tako da se tudi slogan glasi kar v angleščini: Brda – Home of rebula.
* Kjer je rebula doma
Klet dveh okolišev
Za domicil izstopajočih predikatov pri nas na splošno veljata Štajerska v Podravju in Bela krajina v Posavju. A nabor takih vin v Kleti Krško, vsa prihajajo iz njihovih vinogradov na Sremiču, dokazuje tako po sortnem izboru kot po naboru predikatnih stopenj, da bi bilo to pojmovanje dobro razširiti …
In še:
- Modro
Čeprav jo najdemo pod različnimi imeni, kot so blaufränkisch, kékfrankos, frankovka, franconia, lemberger, burgund mare, in še nekaj drugimi, gre dejansko za isto sorto, ki v Sloveniji nosi ime modra frankinja. Je gotovo ena najpomembnejših lokalnih vinskih sort v srednji Evropi. - V rubriki KDO STE se predstavljajo:
– Dragica Ribič (Zveza društev vinogradnikov Dolenjske)
– Lea-Marija Colarič-Jakše (Vinaska klet Jakše)
– Vesna Komatar (Vina Komatar)
– Gregor Štemberger (Štemberger vinogradništvo) - Festivalsko in sejemsko
Festivali in sejmi od blizu in daleč … - Svetovna prestolnica vina
Vsako drugo leto sredi junija svetovna vinska srenja zdrvi v Bordeaux. Hoteli so polni, mesto pa še bolj diha z vinom kot sicer … - Tokrat vinarji predstavljajo vina iz kleti:
– Kmetija Bostele
– Furlan
– Radgonske gorice
– Vinarstvo Krampač
– Kobal
– Vina Dornberg
– Prus
– Vinska klet Goriška Brda
– Klet Krško - Peneče se z ledom? Vino v pločevinkah? Res?!
Kako kratko je bilo spet poletje! A prineslo je marsikaj, po čemer si ga bomo zapomnili. Na primer vrnitev priljubljenosti enodelnih ženskih kopalnih kostumov, krojenih podobno kot tisti seksi rdeči plavalni kostumi obalnih reševalk v edini televizijski seriji, ki s(m)o jo moški lahko gledali brez tona …
Ti je vsebina všeč?
Naroči se na revijo Kupi posamezen izvod Poglej arhiv preteklih izdaj