Revija Vino 2&3/2020 – Jesen

Šuklje

Ko se vinar odloči, da se bo umestil v čas in prostor, mora premisliti o veliko stvareh. Konkurenca je  huda in trg nasičen. Ni priložnosti za ponavljanje iztrošenih zgodb, če hoče v času pustiti svoj pečat. Še  če vse naredi najboljše, »by the book«, kot piše v knjigah, se mu lahko sfiži. Pri Šukljetovih je mlajša  generacija stvari vzela v svoje roke pred nekaj leti. Že starši, Jože in Tatjana, so veliko naredili, postavila  sta vinogradniško kmetijo na zdrave temelje, da lahko zdaj z delovnima in visokošolanima otrokoma,  Katjo (Šuklje Antalick) in Matijem, ter njunima življenjskima sopotnikoma, Guillaumom* Antalickom in  Katjo Šuklje (Matijevo ženo), še naprej razvijajo posestvo.

Eko vina

Če želimo biti do vina korektni in profesionalni, ga moramo obravnavati celostno, meni zgodovinar in  geograf Tim Unwin. Zato ga je umestil v četverokotnik, v katerem so štiri oglišča: ekonomija, sociologija,  ideologija in politika. Kako naj se v tem kvadratu znajdejo ekološka vina?

Mrzli tuš

Letos se je na hektolitre evropskega vina destiliralo v industrijski alkohol. Vsakoletni strukturni problem prevelike proizvodnje vina se je še bolj zaostril zaradi epidemije COVID-19 in zaprtja gostinske panoge.  Zato vinarji še bolj vneto iščejo nove poti distribucije in nove trge ter upajo, da bodo našli obljubljeno  deželo, kjer bi se vino še lahko prodajalo po dobri ceni. A take žal ni …

kalifornija

Znana pop uspešnica glasbene skupine The Mammas & The Papas »California dreamin’« prepeva, kako lepo bi bilo v tistem sivem, mrzlem zimskem dnevu biti v Los Angelesu nekje na varnem in toplem. Ja, marsikdo sanja te kalifornijske sanje, le peščici pa jih uspe doživeti. Multikultni San Francisco, zvezdniški Hollywood, strah vzbujajoča Dolina smrti, brezskrbno uživanje v neskončnem poletju, demokracija in spoštovanje različnosti … A tudi to je dežela nasprotij, blišča in bede. Mi smo se sicer tja ponovno odpravili, da bi doživeli drugačne, vinsko-kulinarične sanje. Vinorodna pokrajina, zgodbe kleti in njihovih vinarjev ter način vinarskega posla je ena od tistih 1001 stvari na seznamu vinoljubov, ki jih v Kaliforniji preprosto morate doživeti. Imeli smo srečo in Kalifornijo obiskali še pred pandemijo ­covida-19.

Darko Rodica

Darko Rodica je sirena.
Pa ne tista zoprna, ki vsako prvo soboto v mesecu točno opoldne zatuli na polno in s tem da vedeti, da  je v formi, in nas opozori na prihod morebitne ujme ali katere druge katastrofe. Ne, Darko je ona druga  sirena, ki je s sladkim, zapeljivim glasom k sebi vabila in medila mornarje, tudi slavnega popotnika  Odiseja. Ko Darko pristopi k mizi v svoji semedelski restavraciji in začne na značilen, popolnoma  samosvoj način predstavljati jedilnik, je to veliko več kot predstavljanje jedilnika. Gre za performans, za  igro zapeljevanja, v kateri spoznaš njegovo strast do tega, kar počne. Začutiš globoke vezi z dobavitelji,  ponosno vpetost v terroir, spoštovanje do sestavin. Začutiš trenutno vremensko sezono, omamijo te  kratki opisi jedi, in če ne bi vedel, kako odlična je tudi njihova izvedba, bi bilo včasih za dušo pobožati  dovolj že samo to – poslušati Darkovo predstavitev jedilnika. Tokrat smo ga poslušali še malo drugače.  Njegov pogled na razvoj gostinstva v Sloveniji v zadnjih desetletjih je nadvse dragocen. Zato, ker je že  desetletja v vrhu, ker je iskren in skromen, ker je vedno aktualen in svež, čeprav na nek način ves čas  enak.

 

In še:

  • Festivali in ocenjevanja pri nas in po svetu
  • Slovenja na DWWA
  • Štirje enologi večjih kleti odgovarjajo na naša vprašanja v rubriki KDO STE:
    – Maksimilijan Kadivec (Ptujska klet)
    – Sašo Topolšek (Zlati Grič)
    – Darinko Ribolica (Klet Brda)
    – Nejc Borko (Puklavec Family Wines)
  • Etikete, etiketa, etikete
    Tiskarna Jomi
  • Pod lupo:
    Sedem najboljših slovenskih rosejev po mnenju matjaža Lemuta in Bruna Gaberška
  • Vinarji predstavljajo peneča vina iz svojih kleti:
    – Borut Praprotnik (PRA-VinO): Šipon izbor 2018
    – Vojko Korošec (Andrejc): Traminec 2018
    – Maruša Pišljar (Vinag 1847): Mariborčanka 2019
    – Ivan Černic (Kmetija Furlan): Chardonnay 2019
    – Dejan Peršolja (Peršolja): Modri inot BQ 2008
    – Aleš Hrvatin (Vinales): Malvazija 2015 in Malvazija 2018
    – DUšan Benčina (Benčina): Modri pinot 2017
    – Matjaž Berce (Berce): Oranžna rebula 2017
    – Marko podbukovšek (Sanctum): Modri pinot prestige 2016
  • Kdor Pije, to plača
    Brane Kastelic iz Londona …

Ti je vsebina všeč?

Naroči se na revijo Kupi posamezen izvod Poglej arhiv preteklih izdaj